Váš eshop napojím na velkoobchodní produktový katalog a zajistím tak import produktů, automatickou synchronizaci produktového katalogu a aktualizaci cen a skladové dostupnosti.
V drtivé většině případů dostanete od velkoobchodního partnera XML feed. Méně časté jsou CSV soubory a excelovské formáty (XLS či novější XLSX). Okrajově se můžete setkat s programátorskými datovými soubory jako JSON, exporty z databáze nebo přes API. Cílem je najít společnou řeč mezi Shoptetem a datovým souborem.
Validace vstupních dat pro import do Shoptetu
Pokud není zdroj strukturovaných textových dat validní pro import do Shoptetu, je potřeba provést transformaci těchto dat tak, aby zdrojový soubor prošel validací na straně Shoptetu. U XML feedu si můžete validitu pro import ověřit přímo na stránkách Shoptetu.
Nemáte-li validní feed, rád Vám pomohu s jeho transformací do validní podoby a zároveň mohu nabídnout i další dílčí úpravy, které zahrnují typicky tyto procesy:
- Úprava ceny zboží s ohledem na marži či pravidla daná velkoobchodem.
- Konverzi měny u cen přepočtem (pevný kurz, dotaz na kurz ČNB či jiné banky).
- Nastavení marketingových štítků dle produktových dat. Typicky novinka, sleva, akce, tip, výprodej apod.
- Napárování kategorií dodavatele na Vaše kategorie.
- Úprava parametrických informací a filtrů u produktů.
- Doplnění informací o vlastní / rozšířené údaje párované z jiného zdroje dat.
Aktualizace produktového katalogu od dodavatele
Jakmile máte produkty dodavatele ve svém eshopu na Shoptetu, máte prakticky vyhráno. Stačí už jen synchronizovat katalog od dodavatele tak, aby byly automaticky doplněny nové produkty, eliminovány vyřazené (záleží na Vás, zda to znamená smazat či jen deaktivovat) a také, aby se automaticky aktualizovaly ceny a skladová dostupnost.
K tomu slouží datový můstek, který nadále stejným způsobem jako při prvotním importu transformuje původní datový soubor od dodavatele či velkoobchodu a automaticky tak validuje i nové produkty. Shoptet je pak napojen na tento můstek a ten si bere surová zdrojová data od dodavatele podle potřeby několikrát denně.
Shoptet si pak může tyto aktualizace stahovat pomocí doplňku Automatické importy produktů. Ten umí podle Vašeho tarifu synchronizovat data z validního zdroje 1x až 16x denně.
Ceny validace importu a aktualizace produktového katalogu
Pracnost validace importu a jeho úprav dle Vašich potřeb kalkuluji v hodinách. 90% všech takových validací trvá mezi 4 a 8 hodinami. Moje hodinová sazba je 650 Kč. Nejsem plátce DPH, cena je tedy konečná.
K prvotní validaci je pak potřeba připočítat paušální platbu za provoz datového můstku pro pravidelnou automatickou synchronizaci dat zahrnující již zmíněné aktualizace cen, skladové dostupnosti, nových produktů apod. Paušální platba je možná ročně (vyplatí se u většiny projektů), kvartálně či měsíčně, to většinou u komplikovanějších a náročnějších synchronizací s větší zátěží systému. Škálování ceny se odvíjí od počtu produktů od dodavatele ve feedu, komplexnosti feedu, náročnosti procesování při validaci a počtu denních aktualizací.
Zhruba polovina dosavadních můstků má paušální platby do 1 000 Kč za rok nebo jen lehce přes tisícikorunu. Jen náročnější feedy o vyšších desítkách tisíc produktů se dostanou na 3 a více tisíc za rok. V minulosti jsem zpracovával jen dva feedy, které dosahovaly na cenu vyšší než 5 tisíc / rok.
V porovnání této ceny s nejznámějšími komerčními nástroji na trhu, podle počtu produktů ve feedu, jde suverénně o nejlevnější řešení na českém trhu. Jeho nevýhodou je absence komfortního uživatelského prostředí. Jde o validaci a synchronizaci řešenou vždy na míru a úpravy prováděné na vyžádání přímo programátorem.
Běžně dostupná řešení jako je DataDepo, Mergado, XeMeL jsou minimálně o třetinu dražší, často spíš jednou tak drahé jak moje řešení provozované pod značkou Shopfeed. Pokud je tak pro Vás prioritou rychlé, jednoduché a cenově velmi dostupné řešení importu produktů od dodavatele, pak je Shopfeed jasnou volbou. Namátkově lze srovnat třeba tyto vzorové importy dle počtu produktů.
9 999 produktů od jednoho dodavatele
Ceny jsou orientační jen dle počtu produktů, pro velmi náročné procesování se může cena o jednotky až nižší desítky procent lišit u Shopfeedu i DataDepa.
DataDepo.cz – 2 849,85 Kč / měsíčně, tj. 34 198,2 Kč ročně
XeMeL.cz – 299 Kč / měsíčně, 3 588 Kč ročně
Mergado.cz – 286 Kč / měsíčně, 2 745,6 Kč ročně (20% sleva při platbě na 12 měsíců)
Shopfeed.cz – 149 Kč / měsíčně, 1 248 Kč ročně (roční sleva)
Modelový příklad ukazuje měsíční / roční paušální platbu za 9 999 produktů ve feedu od dodavatele. Je potřeba zdůraznit, že ceny DataDepa, XeMeLu a Mergada jsou bez DPH, cena Shopfeedu je konečná (tedy neplátcům DPH se vyplatí ještě výrazně více). Na druhé straně je také fér uvést, že ostatní jmenované služby mají různě komfortní grafické rozhraní s možností naklikat si transformaci svépomocí plus různé další předpřipravené funkcionality (často placené navíc). Srovnávám tedy skutečně jen syrovou paušální cenu za transformaci.